Świat Okiem Samorządowca

2018 | 2016 |

2018

2018-10-10 | Subkontynent indyjski jak Europa - Indie okiem samorządowca cz. 2
Drodzy Czytelnicy Forum Samorządowego, podczas wakacyjnego pobytu w Indiach nawiązaliśmy liczne kontakty z Indusami, które trwają do dziś. Wraz z narzeczoną studiujemy wiedzę o Indiach. Doświadczenia i informacje upewniają mnie, że należy dokonywać wnikliwych analiz porównawczych. Widoczne są liczne analogie.
2018-08-01 | Wśród twardzieli z Himalajów - Indie okiem samorządowca cz. 1
Drodzy Czytelnicy Forum Samorządowego, wyobraźcie sobie, że przebywacie na wysokości 5300 metrów nad poziomem morza. W Polsce nie ma terenów o takiej wysokości. Najwyższy szczyt Tatr Rysy ma 2499 m n.p.m. po polskiej stronie, a po słowackiej 2503 m n.p.m. Miejscowość Ząb na Podhalu w Małopolsce szczyci się, że jest jedną z najwyżej położonych w Polsce - na wysokości 1013 m n.p.m.
2018-01-02 | Biedni, ale uśmiechnięci - Gambia okiem samorządowca
Drodzy Czytelnicy Forum Samorządowego, zapraszam Was w podróż w przestrzeni i czasie! W połowie grudnia wraz z narzeczoną polecieliśmy do Gambii. W ofercie biura podróży nazywa się to „Senegambia – spacer z lwami”. Do naszej pierwszej afrykańskiej podróży szykowaliśmy się od ponad 8 miesięcy. Wyposażenie tropikalne, szczepienia tropikalne… To dla nas znacznie poważniejsze przedsięwzięcie, niż wcześniejsze podróże na Kanary, Maderę czy do Norwegii (również opisane przeze mnie na łamach Forum Samorządowego).

2016

2016-12-29 | Mają pod górkę i pod wiatr, a sobie radzą – Madera okiem samorządowca
Urlop świąteczny spędziłem na Maderze, portugalskiej wyspie na Atlantyku, około 570 km od wybrzeży Afryki i 850 km od Lizbony. Zobaczyłem góry, bujną roślinność, klimat wiecznej wiosny i tłumy turystów. Ale dla mnie jako samorządowca ważne były dokonania Maderyjczyków w dziedzinie komunalnej infrastruktury technicznej i w obszarze międzynarodowej współpracy gospodarczej.
2016-08-25 | Życie bez szpanu czyli Norwegia okiem samorządowca - część 2.
W poprzednim felietonie przedstawiłem pierwszą część mojej samorządowej relacji z Norwegii („Życie wśród przybyszów czyli Norwegia okiem samorządowca - część 1.”).
2016-08-11 | Życie wśród przybyszów czyli Norwegia okiem samorządowca - część 1.
Wróciłem z tygodniowego urlopu w Oslo i okolicy. Gościli nas Polka i Szwed, para imigrantów od lat pracujących w Norwegii. Turystyczny program obejmował zwiedzanie licznych muzeów w Oslo, ale też wycieczki na południowe wybrzeże (Verdens Ende na wyspie Tjøme), do historycznej części miasta Friedrikstad i do parków w Oslo, w tym parku Vigelanda ze znanymi rzeźbami. Jeśli chodzi o pogodę, to norweskie powiedzenie, które powtarzała nasza gospodyni, brzmi: „Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”.
2016-01-04 | Samorządowe porządki na Wyspach Kanaryjskich
W czasie grudniowego urlopu na wyspie Lanzarote poznałem działalność Césara Manrique, wybitnego architekta i działacza społecznego, tragicznie zmarłego w 1992 r. Archipelag Wysp Kanaryjskich jest częścią Królestwa Hiszpanii. W 1978 r. państwo to - podobnie jak Polska w 1989 r. - odeszło od rządów autorytarnych i zbudowało ustrój zdecentralizowany. Wyspa Lanzarote w XVIII wieku przeżyła silne erupcje wulkaniczne trwające 6 lat. A pod koniec lat 60 ubiegłego wieku tradycyjne rolnictwo i rybołówstwo było zastępowane przez rozwijający się przemysł turystyczny. W tym momencie ze światowych wojaży na lokalną scenę wrócił osiągający sukcesy w USA Manrique, który wpłynął (i do dziś wpływa) na zagospodarowanie przestrzenne na Lanzarote.