Polska Okiem Samorządowca

2021 | 2019 | 2018 |

Wróć do listy

2018

Lepiej w grupie gmin przeciwstawiać się podwyżkom cen prądu
Drodzy Czytelnicy Forum Samorządowego, ostatnio w prasie gospodarczej czytaliśmy: „Lokalne władze w szoku przeglądają oferty sprzedawców prądu, unieważniają przetargi i biją na alarm. Droższy prąd oznacza droższą kolej, szkoły i szpitale”.


Tak pisała redakcja Pulsu Biznesu i dodała: „Przełom lata i jesieni to tradycyjny okres kontraktowania dostaw energii na przyszły rok i kolejne lata”.

Od wielu lat nasz Związek Gmin Śląska Opolskiego zajmuje się problematyką zaopatrzenia gmin w energię elektryczną i utrzymania oświetlenia ulicznego. Nasze pierwsze dokonania to przeprowadzone w latach 1993-1994 skuteczne grupowe negocjacje z Zakładem Energetycznym. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Zakłady energetyczne zostały przekształcone w spółki skarbu państwa, wyposażone w majątek, a następnie skonsolidowane w wielkie koncerny energetyczne. A my w połowie 2009 r. wypracowaliśmy nowe formy działania.

Od 2010 r. prowadzimy kolejne edycje grupowych negocjacji na temat warunków umowy na utrzymanie instalacji oświetlenia ulicznego na majątku koncernu energetycznego mającego koncesję na naszym terenie. Skutkiem naszych negocjacji jest nadal jednocyfrowa stawka zryczałtowanej opłaty za utrzymanie punktu świetlnego. Kluczem do sukcesów naszych negocjacji oświetleniowych jest kalkulacja kosztów czynności składających się na utrzymanie instalacji oświetlenia ulicznego. Kalkulacja, którą wypracowaliśmy w 2011 r., została podpisana w Kluczborku przez ekspertów obu stron. Od tamtej pory aktualizujemy ten dokument. W czwartej edycji negocjacji, które w tym roku przeprowadziliśmy, wspomniana kalkulacja skutecznie powstrzymała wzrost cen utrzymania instalacji oświetlenia ulicznego. Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar przewodniczył naszemu Zespołowi Negocjacyjnemu, zaś naczelnik Krystyna Krężel z urzędu miejskiego w Kluczborku była naszym głównym ekspertem.

Od 2012 r. prowadzimy coroczne grupowe przetargi nieograniczone - unijne na dostawy energii elektrycznej dla gmin, gminnych osób prawnych, gminnych zakładów budżetowych i gminnych jednostek budżetowych. W naszej siódmej grupie zakupowej bierze udział 370 instytucji - odbiorców końcowych. Dla naszej grupy zakupowej energetycznej kluczową pozycję ma gmina wiodąca Strzelce Opolskie z burmistrzem Tadeuszem Gocem. Koordynatorem grupy zakupowej naszego Związku jest kierownik Hubert Waloszek z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich, który w kolejnych edycjach osiąga w tej roli znaczące sukcesy. Siódma grupa zakupowa energetyczna Związku Gmin Śląska Opolskiego uzyskała dla dostaw na rok 2019 następujący wynik nieograniczonego przetargu unijnego: cena netto 248,70/MWh (cena brutto 305,90/MWh) przy łącznym wolumenie (zapotrzebowaniu) 56,1 GWh dla sumarycznej liczby 5.076 PPE (punktów poboru energii elektrycznej).

Cykl corocznych prac rozpoczynamy od wczesnego podjęcia uchwały Zgromadzenia ws. utworzenia grupy zakupowej Związku. Dla siódmej grupy energetycznej nastąpiło to 16 listopada 2017 r. Natomiast wzory pierwszych dokumentów siódmej grupy zostały przesłane do urzędów gmin, do gminnych spółek i instytucji kultury 3 stycznia 2018 r. Takie wczesne rozpoczęcie prac dało możliwość ogłoszenia unijnego przetargu w dniu 1 czerwca 2018 r. Należy przy tym zaznaczyć, że nasz koordynator Hubert Waloszek już wcześniej w umowie generalnej zobowiązał dostawcę do podania faktycznego zużycia energii elektrycznej dla poszczególnych punktów poboru energii w poprzednim roku. Teraz mogliśmy z tych danych skorzystać. Procentuje też doświadczenie wielu gminnych koordynatorów z poprzednich sześciu edycji. Otwarcie ofert nastąpiło 10 lipca 2018 r. Umowę generalną w imieniu 370 instytucji na okres dostaw od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. zawarto 20 sierpnia 2018 r.

Tegorocznym zwycięzcą naszego przetargu jest spółka Tauron Sprzedaż Kraków, ale w poprzednich latach wśród zwycięzców naszych wcześniejszych przetargów były spółki Corrente Ożarów Mazowiecki i Ecoergia Kraków.

***

Przeprowadziłem w czwartek serię rozmów z urzędnikami w miastach woj. śląskiego, które potwierdziły zmartwienia tamtejszych samorządowców. Puls Biznesu informował bowiem, że „na alarm biła we wtorek również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), w ramach której funkcjonuje grupa zakupowa energii elektrycznej”. Cytowany przez Puls Biznesu zewnętrzny ekspert GZM powiedział: „Ponad 20 lat analizuję rynek energii elektrycznej. Z taką skalą zwyżki cen spotykam się po raz pierwszy”.

Moi rozmówcy wyjaśniali, że w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii długo trwało zbieranie danych o zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla licznych punktów poboru energii. Tym wyjaśnia się późny termin ogłoszenia przetargu. A w tych okolicznościach na wynik przetargu wpłynęły podwyżki cen oferowanej energii elektrycznej.

Problem dotyczy również innych województw.

W rozmowie z Pulsem Biznesu prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski powiedział: „Otrzymaliśmy od jednego z dostawców propozycję zakładającą wzrost stawki jednostkowej za energię na poziomie 70 procent w stosunku do cen z bieżącej umowy”.

Innym przykładem jest Warszawa. Metro Warszawskie w komunikacie podało: „Spółka unieważniła przetarg na dostawy energii elektrycznej (124 tys. MWh) dla pierwszej i drugiej linii metra w 2019 roku, zapowiedziała też nowe postępowanie. Najtańsza oferta o ponad 6 mln zł przekraczała założenia finansowe spółki”.

W sobotę portal TVN24 BiŚ opublikował artykuł pt. „Podrożeją chleb, bilety i meble. Podwyżki cen prądu odczujemy wszyscy”. Czytamy w nim m.in.: „Wyższe oferty cenowe dla samorządów i prywatnych firm, gdzie o taryfach nie decyduje państwowy regulator, to potwierdzenie tych obaw. - Wielu przedsiębiorców pisało do nas, że ma korekty (rachunku za prąd - red.) na 100 tysięcy, 190 tysięcy złotych - zauważyła w rozmowie z reporterem "Polska i Świat" w TVN24 Agnieszka Fodrowska, ekspert ds. energii z enerad pl. Widmo podwyżek elektryzuje nawet największe spółki. - Ostatnio PKP Energetyka powiadomiło PKP o podwyżce cen energii, no i PKP zawyło ze zgrozy, bo ta podwyżka jest rzeczywiście znacząca i powinna, niestety, mieć odzwierciedlenie w cenach biletów - wyjaśnił Rafał Zasuń, redaktor naczelny wysokienapiecie pl. Tymczasem droższy prąd dla przedsiębiorców to nie tylko wyższe ceny biletów, ale także ceny towarów, które kupujemy: od chleba po meble. - Spadnie konkurencyjność polskich firm w stosunku do europejskich przedsiębiorstw. Nasze produkty będą droższe, ucierpi na tym cała gospodarka - zauważyła Fodrowska. Na dodatek, jak zauważa Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej, na podwyżce w 2019 roku się nie skoczy. - Obecnie dyskutujemy o bardzo prawdopodobnej serii podwyżek, które będą miały miejsce w najbliższych latach - wyjaśnił.”.

***

Nasz Związek w kolejnej kadencji po wyborach samorządowych będzie kontynuował swoje negocjacje cenowe i grupy zakupowe. Nasze grupowe działania nie dotyczą tylko cen energii elektrycznej i oświetlenia. W ostatnich 10 miesięcy podejmowaliśmy pierwsze próby negocjacji, a nawet przetargu na usługi pocztowe. W tym zakresie wiodącą gminą w naszym Związku jest gmina Lewin Brzeski z burmistrzem Arturem Kotarą. Efekty nie są jeszcze takie, jak w opisanych wyżej naszych dokonaniach. Przyczyną jest postawa faktycznego monopolisty. To nas nie zraża, nie będziemy rezygnować z dalszych wysiłków.
2018-10-01